loader image

TUIAȘI, a doua universitate pe țară la fotbal

Echipa de fotbal  a Universităţii Tehnice „Gheorghe Asachi” din Iaşi a obţinut locul al-II-lea la Turneul Final al Campionatului Universitar de Fotbal, organizat de Asociaţia „Student Sport”, împreună cu Ministerul Tineretului şi Sportului, Federaţia Română de Fotbal şi Federaţia Sportului Şcolar şi Universitar.

tuiasi-a-doua-universitate-pe-tara-la-fotbal

În cadrul acestei competiţii au participat 64 de echipe provenind de la 64 de universităţi din România. S-au disputat patru faze locale, iar în urma acestora s-au calificat pentru faza finală opt echipe din șase centre universitare: Sibiu, Timişoara, Târgu-Mureş, Bucureşti, Oradea, Iaşi.

Faza finală s-a disputat la Sibiu, pe durata a patru zile, între 21 și 24 mai 2013.

Echipa Universităţii Tehnice „Gheorghe Asachi” din Iaşi a ajuns până în ultimul act al competiţiei, fiind învinsă, în urma unui meci foarte disputat, de Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu.

Vedeți care a fost parcursul echipei în competiție și aflați care a fost componența echipei.

TUIASI Logo
Universitatea Tehnică Gheorghe Asachi Iaşi
TUIASI este printre primele instituții de învățămînt superior de profil tehnic din țară și se încadrează în categoria universităților de cercetare avansată și educație.